SHËNDETI

31 gjërat që duhet të bëni menjëherë për të shmangur presionin e lartë të gjakut..

Dijeni se ku qëndroni
Jini të vetëdijshëm për gjërat që mund të rrisin leximin tuaj të presionit të gjakut përpara se të hyni – por patjetër që bëni testin rregullisht të BP-së. “Presioni i lartë i gjakut është i heshtur, kështu që ju nuk e dini nëse i juaji është i ngritur nëse nuk bëni teste gjatë ushtrimit fizik vjetor”, thotë Ali Rahimi, MD, një kardiolog në Kaiser Permanente në Atlanta. Mos i humbisni këto gjëra befasuese që nuk e dinit se po ndikonin në presionin tuaj të gjakut.

Kuptoni numrat
Presioni normal i gjakut përkufizohet si presioni sistolik (numri më i lartë në leximin e presionit të gjakut që mat rrahjet e zemrës gjatë pompimit të gjakut) nën 120 mm/Hg dhe presioni diastolik (numri më i ulët që pasqyron presionin në arteriet midis rrahjeve të zemrës) më poshtë. 80 mm/Hg. “Njihni numrat tuaj dhe çfarë kuptimi kanë, në mënyrë që të parandaloni sulmet në zemër dhe goditjet në tru duke ndërmarrë veprime për të ulur presionin e gjakut nëse është i ngritur”, thotë Dr. Rahimi. Çdo gjë mbi këtë mund të tregojë një problem ose fazat e hershme të një të tillë.

Ulni marrjen e kripës
Kripa merr një rap të keqe kur bëhet fjalë për presionin e lartë të gjakut. Ndërsa kripa ka të ngjarë të mos jetë armiku numër 1 publik, ajo mund të shkaktojë probleme për disa individë të ndjeshëm ndaj kripës. Natriumi mund të joshë ujin në qarkullimin e gjakut, gjë që mund të rrisë vëllimin e gjakut dhe presionin e gjakut. “Shumica e kripës në dietën tonë vjen nga ushqimet e përpunuara – jo nga kripa e kripur,” thotë Dr. Rahimi.

Lexoni etiketat e ushqimeve
Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon jo më shumë se 2,300 miligramë (mg) natrium në ditë me një kufi ideal prej jo më shumë se 1,500 mg. “Lexoni etiketat dhe kërkoni formulime si ‘me pak natrium’ (140 mg natrium ose më pak për racion), ‘pa natrium’ (më pak se 5 mg natrium për racion) ose ‘pa kripë të shtuar’ (vetëm ajo që thotë) kur blejnë ushqime”, thotë Dr. Rahimi. Edhe një reduktim i vogël i natriumit në dietën tuaj mund të zvogëlojë presionin e gjakut me 2 deri në 8 mm Hg, sipas mjekëve në Klinikën Mayo në Rochester.

Gricko zgjuar
Njerëzit në një dietë me pak kripë mund të luftojnë për të gjetur ushqime të shëndetshme me pak natrium, të cilat do t’i ndihmojnë ata të kontrollojnë HBP. Këto 9 ushqime të shëndetshme mund të frenojnë dëshirat tuaja për ushqim të kripur.

Jepini një larje perimeve të konservuara
Shumica prej nesh nuk marrin mjaftueshëm perime dhe për disa kostoja e lartë që lidhet me ato të freskëta është e ndaluar. “Perimet e konservuara përmbajnë natrium, por shpëlarja e tyre përpara se t’i hahet mund të rikthejë natriumin dhe për një alternativë më të përballueshme,” thotë dietologia me bazë në Boston, Dana Greene, RD.

Shkoni me banane
Një mollë në ditë mund ta mbajë mjekun larg, por një banane në ditë mund të mbajë larg HBP. “Ne e dimë se kaliumi pakëson efektet e dëmshme të natriumit”, thotë Greene. “Sa më shumë kalium të merrni, aq më shumë natrium nxirrni përmes urinës”. Kjo nuk është gjithçka që bën ky mineral shumë i rëndësishëm për të ndihmuar në uljen e presionit të gjakut. “Kaliumi lehtëson tensionin në muret e enëve të gjakut, gjë që ndihmon në uljen e presionit të gjakut”, thotë ajo. Një banane mesatare ka rreth 420 mg kalium dhe është e lehtë për t’u përfshirë në mëngjesin tuaj ose si një meze të lehtë të pasdites. Marrja e rekomanduar e kaliumit për një të rritur mesatar është 4700 miligramë (mg) në ditë, sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës. Patatet e ëmbla, pula, brokoli, bizelet, fasulet Lima, domatet, patatet dhe agrumet janë burime të shkëlqyera të kaliumit, thotë Greene.

Ndizni gjërat
Vetëm për shkak se ju duhet të tundni zakonin tonë të kripës, nuk do të thotë se shija e ushqimeve tuaja të preferuara duhet të vuajë. “Zgjidhni barishte dhe erëza të freskëta si hudhra, piper dhe lëng limoni për t’i dhënë shije ushqimit tuaj pa e rritur presionin e gjakut”, thotë Dr. Rahimi.

/Tetovarja.Com

 

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close