SHËNDETI

Banania mund të jetë një zgjedhje e keqe në mëngjes nëse e hani pa asgjë, kjo është arsyeja.

Mëngjesi është një vakt shumë i rëndësishëm. Edhe pse banania është një zgjedhje e preferuar për shumë njerëz, sepse është ushqyese dhe shkon shumë si shtesë e drithërave dhe tërshërës, nutricionistët mendojnë se ky frut tropikal nuk është zgjidhja më e mirë kur bëhet fjalë për mëngjesin.

Ata theksojnë se bananet nuk janë të mira nëse hahen vetëm si vakti i parë, sepse përmbajnë deri në 25 për qind sheqer dhe janë ushqime mesatarisht acide. Nutricionistët këshillojnë që ditën ta nisni me një vakt që djeg dhjamin, që do t’ju japë energji të mjaftueshme dhe që do t’ju ngopë deri në vaktin tjetër.

Bananet japin vërtet energji, por në afat të shkurtër, sepse do të filloni të ndiheni sërish të lodhur dhe të uritur. Janë një zgjedhje më e mirë për një meze të lehtë sesa për një vakt, sepse vetëm ato nuk mjaftojnë për ta nisur ditën plot dhe plot energji.

Bananet i përkasin grupit të ushqimeve acidike, shpjegojnë nutricionistët, dhe se acidi duhet neutralizuar për të marrë më të mirën nga bananet – kalium, fibra dhe magnez, dhe jo sheqer. Ata këshillojnë që të kombinoni bananet me ushqime plot yndyrna të shëndetshme si avokado. /abcnews.al

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close