SHËNDETI

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani rregullisht kumbulla të thata

Ndonëse dihet se ndihmojnë me problemet e kapsllëkut, kumbullat kanë shumë përfitime të tjera. Dietologia Lauren Manaker tregon se si ndikon ngrënia e kumbullave të thata në organizmin tonë.

Parandalon humbjen e kockave

Sipas një studimi të fundit të kryer në Universitetin Shtetëror të Pensilvanisë, konsumimi i përditshëm i kumbullave të thata parandaloi humbjen e masës kockore të kofshës dhe mbron nga rreziku i shtuar i frakturave tek gratë pas menopauzës.

Janë të dobishme për tretje

Kjo nuk duhet të jetë befasi pasi kumbullat e thata janë një ushqim që shumë njerëz e përdorin kur kanë nevojë për lehtësim nga problemet e kapsllëkut. Jo vetëm që janë një burim fibrash, por ato përmbajnë gjithashtu një laksativ natyral të quajtur sorbitol, i cili mund të ofrojë lehtësim.

Janë të mira për shëndetin e zemrës

Konsumimi i vetëm pesë ose gjashtë kumbulla të thata në ditë mund të rrisë HDL ose kolesterolin “të mirë”, të zvogëlojë inflamacionin dhe të rrisë aktivitetin antioksidues. Të dhënat treguan gjithashtu se konsumi i pektinës, një fibër e tretshme që gjendet në ushqime si kumbullat e thata, ngadalëson trashjen e mureve të arterieve të shkaktuara nga formimi i depozitave të ngjashme me pllakat.

Jep një ndjenjë më të gjatë të ngopjes

Megjithëse shumica e frutave përmbajnë sheqerna natyrale, ngrënia e kumbullave të thata shoqërohet me humbje peshe, pjesërisht për shkak të fibrave që ofrojnë këto ushqime. Meqenëse kumbullat e thata përmbajnë tre gram fibra për çdo vakt, ngrënia e tyre çdo ditë mund të ndihmojë në uljen e oreksit.

Kontrollon sheqerin në gjak

Kumbullat e thata ofrojnë një avantazh në formën e një reagimi më të qëndrueshëm ndaj glukozës në gjak pas ngrënies së tyre, falë indeksit më të ulët glicemik dhe përmbajtjes së fibrave. Për sa kohë që ndiqen madhësitë e duhura të servirjes, ngrënia e kumbullave të thata mund të jetë një shtesë pozitive që nuk ka gjasa të rezultojë në efekte negative kur bëhet fjalë për menaxhimin e sheqerit në gjak. /Tetovarja.Com

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Back to top button
Close
Close