Bota

Gjermania dhe Austria vendosen ta paguajn gazin ne Rubla.

Kancelari austriak Carl Nehammer njoftoi të mërkurën se qeveria e tij, së bashku me kompaninë austriake të naftës OMV, kishin rënë dakord të paguanin për importin e gazit rus në rubla, raporton APA, duke cituar Teletrader.

Rusia ka pezulluar më parë furnizimet me gaz për Poloninë dhe Bullgarinë për dështimin për të përmbushur kërkesat e saj.

Nehammer tha se Austria dhe Gjermania kishin pranuar kushtet e pagesës së gazit sepse ishin “rezultuar se ishin në përputhje me kushtet e sanksioneve”. Ai kishte thënë më parë se ishte “e pamundur” që Bashkimi Evropian të vendoste sanksione ndaj gazit rus.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close