TEKNOLOGJI

Grupi pro-rus i hakerëve Killnet sulmon faqet e internetit të Rumanisë

Uebsajtet e qeverisë rumune dhe institucionet e tjera ishin objektivi i një sulmi kibernetik të premten në mëngjes që agjencia e inteligjencës së vendit ia atribuoi një njësie hakerimi pro-rus.

Grupi i hakerëve i njohur si Killnet pretendoi kredi për të ashtuquajturin sulm të shpërndara të mohimit të shërbimit, i cili filloi rreth orës 4 të mëngjesit me orën lokale, tha në një deklaratë Shërbimi Informativ Rumun. Sulme të tilla tentojnë të mbingarkojnë sistemet duke e përmbytur objektivin me kërkesa të tepërta nga burime të shumta.

Sulmi kibernetik goditi faqet e internetit të ministrisë së mbrojtjes të vendit, policisë kufitare, kompanisë hekurudhore CFR Calatori dhe një institucioni financiar, të cilat nuk ishin funksionale për disa orë. Killnet kishte shënjestruar më parë institucionet në SHBA, Estoni, Poloni, Republikën Çeke dhe NATO, tha agjencia.

Partia qeverisëse Social Demokrate e Rumanisë dhe kryetari i parlamentit Marcel Ciolacu tha këtë javë se kombi lindor në kufi me Ukrainën po shqyrton opsionet për ndihmë të mundshme ushtarake për Kievin. Ciolacu komentoi pas një vizite në Ukrainë me kryeministrin rumun Nicolae Ciuca, ku ata premtuan më shumë ndihmë për të ndihmuar Ukrainën të mbrohej kundër pushtimit rus.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close