SHËNDETI

Shenjat e çuditshme që tregojnë se keni mungesë hekuri

Mungesa e hekurit është një problem i zakonshëm dhe gjëra të çuditshme mund t’i ndodhin trupit tuaj kur nuk merrni mjaftueshëm. Hekuri është një nga lëndët ushqyese më të rëndësishme në dietën tuaj, pasi ndihmon proteinat e ndryshme të sigurojnë oksigjen për trupin tuaj, por e vërteta është se pjesa më e madhe e botës nuk merr mjaftueshëm nga ky mineral thelbësor.

Trupi juaj mund të bëjë gjëra të çuditshme kur keni një përmbajtje shumë të ulët hekuri. Përveç simptomave të zakonshme, më poshtë do të shihni shenjat e pazakonta të mungesës së hekurit që duhet të keni kujdes.

Thonjtë tuaj janë të brishtë ose në formë luge

Edhe pse mund të duken të parëndësishëm për pjesën tjetër të trupit tuaj, thonjtë tuaj mund të thonë vërtet shumë për shëndetin tuaj. Së bashku me thonjtë e dobët dhe të brishtë, thonjtë me lugë (kur fundoset pjesa e brendshme e thoit) mund të jetë tregues i një problemi themelor të hekurit.

Buzët tuaja janë të thata dhe të plasaritura

Falë dimrave të ashpër, thatësirës ose zakonit të lëpirjes së buzëve, me siguri tashmë e dini dhimbjen e buzëve të plasaritura. Megjithatë, njerëzit me mungesë hekuri mund të jenë të vetëdijshëm për një lloj të veçantë plasaritjeje të quajtur ‘cheilitis këndor’, i cili prek qoshet e gojës tuaj. Këto qoshe të plasaritura mund t’ju bëjnë të vështirë të hani, të buzëqeshni apo edhe të bërtisni. Në një studim të 82 njerëzve me ‘cheilitis këndor’, studiuesit zbuluan se 35 për qind e tyre kishin mungesë hekuri.

Këmbët tuaja nuk janë kurrë të palëvizshme

Nëse jeni ulur ndonjëherë në një karrige dhe vazhdimisht ndjeni nevojën për të lëvizur këmbët tuaja, keni një ide se si është sindroma e këmbëve të shqetësuara, ndjenja është përshkruar si djegie, tërheqje, ndjesi shpimi gjilpërash ose ndjesi shpimi gjilpërash. të insekteve që zvarriten brenda këmbëve tuaja.

Mjekët nuk janë ende plotësisht të sigurt se çfarë e shkakton këtë gjendje, por disa kërkime sugjerojnë se nivelet e ulëta të hekurit mund të jenë një problem themelor.

Gjuha juaj është e fryrë çuditërisht

Një tjetër simptomë jo aq e dukshme e mungesës së hekurit është glositi atrofik, i njohur gjithashtu si gjuha e fryrë. Ënjtja mund të shkaktojë probleme me përtypjen, gëlltitjen ose të folurit.

Në një studim të vitit 2013 me 75 persona me anemi të mungesës së hekurit, studiuesit zbuluan se gati 27 për qind e tyre kishin glosit atrofik, së bashku me gojën e thatë dhe probleme të tjera që ndikojnë në shëndetin oral.

Dëshira e vazhdueshme për akull

Dëshira për akull është një nga simptomat më të zakonshme të mungesës së rëndë të hekurit. Edhe pse arsyet për këtë dëshirë janë të paqarta, disa ekspertë besojnë se përtypja e akullit rrit vigjilencën te njerëzit me mungesë hekuri (të cilët zakonisht janë dembelë dhe të lodhur) ose se qetëson gjuhën e tyre të ënjtur. Tetovarja.Com

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Back to top button
Close
Close