Maqedoni

Talat Xhaferi akoma ka shpirtin e Komandantit, bëhet shqiptari i parë që shkon në Ukrainë

I veshur me antiplumb, Talat Xhaferi, politikani i parë shqiptar që viziton Ukrainën në kohën e luftës, pritet nga Zelensky

Talat Xhaferi është politikani i parë shqiptar që ka shkelur tokën ukrainase, në kohën e luftës. Me ftesë të Kryetarit të Kuvendit të Ukrainës, Rusllan Stefançuk, Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi ka mbërritur mëngjesin e sotëm në Kiev, ku ka vizituar Irpinin dhe Hostomelin. Ai rrëfen se situata në terren është ndryshe nga sa shihet në foto apo video të publikuara në media.

Xhaferi ka zhvilluar edhe një takim me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky. Xhaferi ka publikuar fotografi nga pritja që ju bë në Ukrainë, duke i falënderuar të gjithë luftëtarët që u mundësuan të udhëtojnë të sigurt në Ukrainë.

“Ngushëllimi im i sinqertë dhe shumë i thellë ndaj fëmijëve, prindërve, grave dhe burrave që i humbën më të afërmit. Për nder të jetëve të humbura, obligohemi që t’ju dëgjojmë me kujdes dhe t’ju ndihmojmë që sërish të ndërtoni të rrënuarën. Falënderim ndaj të gjithë luftëtarëve për liri në Ukrainë, që në kushte lufte na mundësuan të udhëtojmë të sigurt në Ukrainë dhe që e ndajnë bukën me ne.

 

 

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close