BotaLAJME

Zelensky: Rusia nuk ka të drejtë të shantazhojë botën me armët bërthamore

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky foli për Rusinë dhe armët bërthamore ndërsa kritikoi operacionet e fundit të trupave ruse në termocentralin bërthamor të Çernobilit të martën gjatë një konference të përbashkët shtypi në Kiev me drejtorin e përgjithshëm të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), Rafael Mariano Grossi.

“Sot në 36-vjetorin e katastrofës në termocentralin bërthamor të Çernobilit, përsëri bota ishte vetëm një hap nga katastrofa, sepse për trupat ruse, termocentrali dhe i gjithë ai ishte vetëm një zonë tjetër veprimi luftarak ku ata nuk kujdeseshin për sigurinë bërthamore. ”, tha Zelensky.

Zelensky akuzoi trupat ruse se operojnë pa marrë parasysh rrezikun bërthamor dhe se kanë plaçkitur dhe dëmtuar disa zona të uzinës, duke përfshirë qendrën e kontrollit të sistemit dhe laboratorin.

Termocentrali bërthamor i Çernobilit në Ukrainën veriore u pushtua nga forcat ruse vetëm disa javë më parë dhe tani është kthyer nën kontrollin e Ukrainës.

Ai paralajmëroi se pakujdesia e tyre sinjalizon rrezikun e përdorimit të armëve bërthamore nga Rusia.

“Duke pasur parasysh nivelin e kërcënimit, ne besojmë se Rusia nuk ka të drejtë ta kthejë energjinë bërthamore në armë dhe të shantazhojë botën me përdorimin e armëve bërthamore”, tha Zelensky.

Gjatë konferencës për shtyp, Zelensky falënderoi personalisht anëtarët e stafit që qëndruan për të mirëmbajtur uzinën ndërsa trupat ruse pushtuan. Stafit iu ofruan medalje për punën e tyre.

Zelensky dhe Grossi diskutuan nivelin aktual të kërcënimit bërthamor dhe dëmtimit të objekteve.

Grossi tha se ishte dakord që IAEA do të vazhdojë të punojë për të rivendosur kapacitetin dhe infrastrukturën që u dëmtua në javët e fundit.

“Pavarësisht këtyre vështirësive, është e rëndësishme të shikojmë në të ardhmen, të shohim paqen, momentin që Ukraina do të rifitojë paqen, qetësinë dhe sigurinë që meritojnë të gjithë qytetarët e saj”, tha Grossi.

Grossi bëri një vizitë pune në termocentralin bërthamor të Çernobilit në Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Fatkeqësive të Çernobilit, duke shënuar 36 vjet që kur një shpërthim atje “përhapi një re radioaktive mbi pjesë të mëdha të Bashkimit Sovjetik, tani territoret e Bjellorusisë, Ukrainës dhe Federatës Ruse, “ siç e përshkruan OKB-ja.

Gati 8.4 milionë njerëz në të tre vendet dihet se janë ekspozuar ndaj rrezatimit, thotë gjithashtu OKB-ja.

Shefi i IAEA tha për vizitën: “Ne po shënojmë ditën. Ne po kujtojmë atë që duhet të mbahet mend. Po u bëjmë respekt dhe nder atyre që e meritojnë, por po punojmë”.

Gjatë vizitës së punës, IAEA dorëzoi një grup të parë të pajisjeve, duke përfshirë pajisjet e monitorimit të rrezatimit, tha Grossi. Inspektorët e sigurisë të IAEA po punojnë ngushtë me homologët e tyre ukrainas për të monitoruar dhe krahasuar matjet e rrezatimit në termocentral dhe zonën e përjashtimit dhe më pas të mbajnë një prani “për aq kohë sa e kërkon situata”, shtoi Grossi, ndërsa foli në skenë me gazetarët.

Kur u pyet nga një gazetar se sa afër kishte qenë Çernobili me një fatkeqësi tjetër ndërsa ishte nën pushtimin rus, Grossi tha se ndërsa situata ishte “krejtësisht e ndryshme” nga shpërthimi i vitit 1986 me një reaktor bërthamor në atë kohë që punonte, se ai ende “mund të ishte shndërruar në një aksident. .”

E gjithë merita për shmangien e një fati më të keq ishte për operatorët, tha shefi i IAEA.

“Mendoj se kredia e parë duhet t’u shkojë operatorëve. Për këta njerëz këtu, sepse ata vazhduan punën e tyre me gjithë vështirësitë. Pavarësisht stresit, pavarësisht se nuk mund të punonin normalisht”, tha ai.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Back to top button
Close
Close