Bota

PËRGJIGJA BRITANIKE NDAJ SIMULIMIT TË SHKATËRRIMIT TË BRITANISË: DO TË AKTIVIZOJMË RAKETËN BALLIST TRIDENT

Televizioni shtetëror rus kohët e fundit kërcënoi Britaninë se presidenti rus Vladimir Putin mund ta kthejë atë në një shkretëtirë radioaktive për shkak të mbështetjes së ashpër për Ukrainën duke dërguar armë dhe pajisje ushtarake.

Në emision, drejtuesi tregoi gjithashtu se si raketa më e fundit bërthamore e Kremlinit, “Satan 2” mund të shkatërrojë Britaninë, raporton britanikja “The Sun”.

Paralajmërimi vjen pasi Kremlini vë në dukje perspektivën e një grushti ushtarak shkatërrues britanik lidhur me marrëveshjen e armëve me Ukrainën.

Ekspertët pro-Putin TV kanë kërcënuar më parë se do të përdorin raketën RS-28 Sarmat duke folur për aftësinë e saj për të zhdukur Britaninë e Madhe.

Kohët e fundit, gazetari rus Dmitry Kiselyov tha se Britania mund të shkatërrohet nga një raketë Satan 2.

Ai shpjegoi se raketa mund të shkaktojë një cunami 500 metra të lartë dhe më pas “Britania do të përfundonte në fund të detit”.

Por si përgjigje, ish-oficeri britanik, kundëradmirali Chris Perry, tha se nuk besonte në ato kërcënime.

“Nuk u tremba sepse nuk e pashë se si funksiononin ato armë. Askush nuk e pa atë. “Është një armë fiktive, shumë e ngjashme me atë me të cilën na kërcënoi Hitleri në fund të Luftës së Dytë Botërore”.

Perry shtoi se Rusia dëshiron dëshpërimisht të ketë statusin e një kombi të qytetëruar, siç ka Mbretëria e Bashkuar, por kjo nuk funksionon.

“Pastaj ai kërcënon gjëra që ata e dinë se nuk do të jenë në gjendje t’i arrijnë kurrë, sepse ata e dinë se nëse e tërheqin atë lëvizje, ata do të marrin përsëri një anije plot me raketa Trident,” tha Perry.

Trident, nga rruga, është një raketë balistike ndërkontinentale e lëshuar nga nëndetëset bërthamore. Është në armatimin e Marinës Britanike, dhe rreze veprimi i saj është rreth 6000 kilometra.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close